© Copyright 2007-2015
Moje fotografie
Kasjan (Kajtek) Kajrunajtys


Pierwsze pieniądze w życiu zarobiłem jako fotograf - jeszcze w czasach licealnych. Fotografii uczyłem się samodzielnie, przez eksperymenty wywodzące się z lektury książek. Najważniejsze z nich to "Fotografia, technika i technologia" Tadeusza Cypriana oraz "Oświetlenie w fotografii" Witolda Dederki.

Komunijne Certo KN 35 stało się moim pierwszym aparatem. Z czasem dostąpiłem zaszczytu korzystania z ojcowskiej Werry z Tessarem 2,8/50 (Zeiss). Nauczyłem się wówczas, że o technicznej jakości zdjęć decydują: po pierwsze obiektyw, po drugie obiektyw, po trzecie odpowiednie operowanie głębią ostrości. Oczywiście - cenię dobrze działający autofokus, ale we współczesnych lustrzankach często brak mi klinów pryzmatycznych, mikrorastra i soczewki Fresnela.

Następny krok był możliwy w liceum. W szkole była ciemnia, całkowicie nieużywana. Razem z kolegą objęliśmy opiekę nad nią przez 4 lata. Na stanie było kilka "Krokusów", koreksy, kuwety, suszarka, parę innych drobiazgów. Najcenniejsze były: Zenit-B (bez światłomierza) z Heliosem 58mm oraz Pentaconem 200mm. Wtedy też pojawiły się pierwsze, nieopodatkowane, dochody ze sprzedaży zdjęć pamiątkowych.

Po ponad 20 latach przerwy wróciłem do czynnego uprawiania fotografii już w zupełnie innych warunkach technicznych. Utrwalam twarze, krajobrazy i zwierzęta. Jako fotograf - jestem amatorem. Zdarza się jednak, że ktoś zamawia moje prace lub zleca mi coś nietypowego. Obecnie zaczynam pracę dyplomową w Studium Fotografii ZPAF.

Zawodowo zajmuję się informatyką i automatyzacją procesów biznesowych (RPA).